A téli szünetre egy bretagne-i kirándulást sikerült megszervezzek. Íme a hogyan essünk szerelembe Bretagne-nyal 3 nap alatt bejegyzés.
Így fél év után igencsak szokatlan 6 órai kelés szinte már rekordnak mondható. A korai Párizs azonban kárpótolt, egy újabb arcát mutatta meg a főváros. A csendes Párizs szokatlan volt, a reggeli köd takarója alatt feszülő lassan lüktető szív benyomását keltette. S bár a metró egy szakaszon feljött a felszín fölé, a távolban csak sejteni lehetett a metropolis híres építményeit. A metró is csak halkan tört utat magának a térben, mintha nem akarná felkelteni a házak lakóit, a házakét, amik mellett olyan közel haladt el, hogy az ablakokon át lehetett látni, amint a 7. kerületi üzletemberek nyakkendőt kötnek, kávét isznak vagy a mandzsetta gombjaikkal babrálnak. Egy-egy állomáson pedig az újságpapírok zörgésén kívül nem volt más zaj. Az ajtók záródását jelző hang is tompábban szólt, mintha még maga is csak ébredezne.
TGV |
A Montparnasse-re érve aztán hirtelen, mintha valaki megnyomott volna egy gombot, a világ felgyorsult. Bőröndök zörögtek a pályaudvar kövén, a mozgólépcsők járták szüntelen köreiket, vonatok érkeztek és indultak, a pályaudvar bemondója a zsebtolvajokra ill. egyes vonatok késésére hívta fel a figyelmet. A szív lüktetése dobogássá gyorsult, elindítva ezzel egy újabb napot.
Lelkesedésem legyőzte fáradtságom és örömmel szálltam fel a híres TGV-re. A wc-t a vonat álló helyzetében idők már elmúltak (itt legalább is), a TGV-n azonban továbbra sem egyszerű a könnyítés története. Ugyan is, ha nem kapaszkodunk két kézzel, akkor lényegében ping-pong labdaként pattogunk a kis helyiségben. Aztán 4 röpke óra után végül megérkeztem Brest-be, ahol azonnal át is szálltam egy buszra további fél órára, hogy az ország egyik legnyugatibb pontjára látogassak el. Útközben szembesülnöm kellett azzal, hogy a vidéki buszsofőrök igencsak veszélyesek. Ilyen lehet egy út a Kóbor Grimbuszon. Ha nem lett volna minden rögzítve, akkor biztosan csúszkáltunk volna össze-vissza. Mint ahogy a táskák csúszkáltak is, mivel én két kezemmel a biztos pontnak tűnő ülésbe kapaszkodtam, hogy egy-egy élesebb kanyarban ne repüljek az ablakon át az óceánba, nem csoda, hogy percenként átlag kétszer megtértem. Szerencsére a látvány, ami érkezésemkor fogadott, teljes mértékben kárpótolt a megpróbáltatásokért.
világítótorony |
Le Conquet egy kb. 2700 fős kis település közvetlenül az óceán partján. Hangulatos kis utcák, kikötő, világítótorony, sziklák. Az itteni emberek nagyon kedvesek, segítőkészek - pedig azért a párizsiakra sem panaszkodhatok. Egy kellemes séta a kikötőn át a szirtek mentén, majd ebéd egy öbölre néző étteremben.
kilátás egy kertből |
Este ismét egy "kellemes" buszozás, majd a bresti pályaudvaron vártam, hogy jöjjenek értem. Hogy spóroljak a szállásköltségen és mert izgalmasnak tűnt, a couchsurfing (=kanapészörfölés) mellett tettem le a voksomat és ezt utólag egyáltalán nem bántam meg. Fogadóim 3 egyetemista lány, közülük kettő biológus tanonc, egy hatalmas belvárosi lakásban laknak, jól főznek, kényelmes a kanapé és kulcsot is kaptam, hogy tőlük függetlenül mászkálhassak.
Másnap az északi partra terveztem kirándulást, ám az egész napos eső miatt le kellett rövidítsem a Brignogan Plage partjain való tartózkodásom. Azért ami idő alatt végig szaladtam a parton meg a fő utcán, pont kellemesen átáztam. Brest-be visszatérve szerencsére már kezdett kisütni a nap, de az esti naplemente élményétől így is megfosztottak a barátságtalan felhők.
Volt viszont fényes Hold, világítótornyok, hajók és a szél játszott a vitorlásokkal ,sejtelmesen csilingelő dalt küldve a vár tövében elterülő kikötőre.
Harmadik nap Brest nevezetességeit kerestem fel. Brest egyébként egy 145 000 fő (agglomerációval együtt kétszer ennyi) által lakott kikötő város. A második világháborúban lényegében teljesen lebombázták és pusztán a vár, a Tour Tanguy és egy kis utcácska őrzi a város régi arculatát. Eképpen főleg a háború után gyorsan felépített lakóházak találhatók itt. Ennek ellenére az embernek nincs betondzsungel érzése, a környezet igényes és kellemes sétákat lehet tenni.
A város sétáló utcáján a Rue de Siamon keresztül a Pont de Recouvrance-ig juthatunk, ahonnan szép kilátás nyílik a várra, a toronyra és Penfeld torkolatára.
A várban jelenleg a Hadtengerészeti Múzeum üzemel, míg a toronyban fényképek és makettek mutatják be a város háború előtti arcát. A Jardin des Explorateurs (Felfedezők kertje) pedig egy botanikus kert, ahol a világ minden tájáról találhatunk növényeket, amiket a bresti botanikusok és felfedezők hoztak ide.
Ha pedig Bretagne, akkor nem mehetünk el a palacsinták mellett! Volt szerencsém egy nagyon szimpatikus és olcsó palacsintázóba betérni. Kezdésnek egy szalonnás galett, ami hajdina lisztből készült, ez azért is jó, mert a gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Másodiknak egy sonkás-sajtos galett következett, desszertnek pedig két csokis palacsinta. Mindezeket pedig négyzetté hajtogatva tálalják, ajánlott melléjük a cidre (almabor).
Kora este miután mindenem összepakoltam, fájó szívvel indultam az állomásra, az ég is tiszta volt, a lemenő nap pedig narancssárga festette a horizontot. Sajnos nem volt időm sokáig gyönyörködni a látványban, még néhány kép erejéig sem, mert pár perc múlva indult a vonatom. Minden, ami elmaradt azonban bepótlásra kerül, Bretagne-t nem lehet két szóból lerendezni, így én is tervezem a visszatérést.